Ebből is fel lehet épülni: TÉRDFÁJDALOM ÉS A FUTÁS
Móni térdpanaszával keresett meg minket.
Az akkori állapot szerint Móni egyetemre járt, sokat ült, de rendszeresen sportolt is. Hetente 2x kettlebell edzésre járt, és 3-4x futni is elment a szabadba.
A találkozásunkat megelőző 1,5 hónapban kezdte el tapasztalni, hogy szúr a térde. Kezdetben csak futás közben, később már a súllyal végzett guggolások alatt is. Speciális krémekkel kenegette, pihentette, de nem javult az állapota – olyannyira, hogy már a gyorsabb séták során is folyamatos fájdalmat tapasztalt. Ekkor fordult hozzánk.
Mozgásos tesztjeink során kiderült, hogy nem Móni térdízülete a ludas, hanem a térde körül az izmok aszimmetrikus munkát végeznek, sőt, a combhajlító izmait és a farizmait a lehető legkevesebbet terheli (izoláltan meg sem tudta mozdítani a farizmait). Emellett a helytelen terhelés következtében a fasciarendszerében (izompólya – bővebben is olvashatsz róla itt) elakadás jött létre, mely a térde körül okozott tünetet. (Mi több, a gerincét sem terhelte helyesen, bár ez inkább számunkra volt aggasztó, Móninak a futás volt a lényeg.) 🙂
A terápia során manuális technikát alkalmaztunk (MaNeFa – fasciaharmonizálási technika, leginkább a masszázsra hasonlít – bővebben is olvashatsz róla itt), hogy felszabadítsuk az izompólyát, hogy az izmok és a fascia együtt hatékonyabban dolgozzanak. Ezt támogatandó Móni olyan otthoni tornagyakorlatokat kapott, ami segített „belülről”, az izmok útján felszabadítani a fasciáit, és stabilizálni a gerincét.
A 4 hónapos terápia alatt Móni 2,5 hónap kényszerpihenőt kapott, amikor egyáltalán nem futhatott, és nem is kettlebell-ezhetett. (Sajnos nagyon rosszul viselte, de sikerült megértetnünk vele, hogy ez mennyire fontos.) A 2,5 hónap lejárta után visszatértünk a helyes futótechnikával a fokozatos terhelés mellett a futásokhoz, majd a súllyal végzett edzésekhez is.
Felkészítettük, hogy a javulás nem lesz folyamatos, és időnként visszaesést is tapasztalni fog, mi több, a fájdalma a térdéről „el fog vándorolni”. Igazunk is lett, és így Móni számára is bizonyosságot nyert, hogy a térdével nincs semmi probléma. (Hasonló fájdalmat tapasztalt a lábszárában, a bokája körül, mikor hol.)
Végül fokozatosan elhagytuk a tornát, és megtanult néhány olyan gyakorlatot is, amit időnként beépítve az edzéseibe preventív céllal elvégezhet.
Ezúton is köszönjük a bizalmad, Móni!
Neked segíthetünk valamiben?
Írj nekünk bátran!