Mell-önvizsgálat – ami minden nőnek fontos
Unos-untalan ismételt téma. Persze, persze kell ezt csinálni! Nagyon fontos, hogyne! – mondhatjátok sokan. De ha elhiszitek, hogy fontos, akkor csináljátok is, ugye?
Kis hazánkban a rendszeres (orvosi értelemben vett) szűrővizsgálatokra 45 éves kor felett hívnak be minket, szerencséseket, ugyanakkor – legyünk őszinték – ez probléma esetén annyi, mintha Superman’ előtt borostyánt lóbálnánk kriptonit helyett.
Miért van szükség a gyakori mell vizsgálatra?
Ha a családodban már korábban is előfordult melldaganat, akkor jobb félni, mint megijedni!
Amennyiben nem tudsz ilyen esetről, akkor is tudnod kell, hogy a daganat van olyan sunyi jószág, hogy nem jár feltétlenül fájdalommal, így észre sem veszed, hogy baj van.
Tehát, Hölgyeim, lóra! Vizsgáljuk meg a csajokat!
Mit vizsgálunk? Mit keresünk?
Pont azért végezzük el ezt a férfiak szemében oly vonzó, de (őszintén szólva) elég unalmas procedúrát havonta egyszer, hogy változásokat keressünk. Az első néhány alkalommal valójában csak térképezd fel a csajokat. A 4-5. alkalom után már közelebbi kapcsolatban lesztek egymással, így rögtön szemet (vagyis ujjat) fog szúrni, ha valami megváltozott.
A következőkre érdemes fókuszálni:
- a mellbimbó vagy maga a mell alakja megváltozott-e, esetleg az egyik lett más a másikhoz képest (a kettő közötti minimális különbség normális, tekintsd szexepilnek)
- kidudorodás, mélyedés
- korábban nem tapasztalt csomó, göb, duzzanat a mellben
- egy ér esetleg erőteljesebben látszik, mit korábban
- váladékozás – terhesség, szoptatás alatt persze normális, bár kevésbé szexepil
- új anyajegy, folt, kipirosodás, seb, vagy tapintása más a bőröd
Mikor célszerű megejteni a rituálét?
Rossz hír; az első piros betűs ünnepegyüttes után életed végéig. Közkeletű kifejezéssel élve: szívás.
De a jó hír, hogy csak havonta egyszer (juhhé). Mindig a ciklusod 3., 4. napján célszerű ezt beiktatnod, mivel ekkor a legpuhábbak és a legkevésbé érzékenyek a csajok. (Persze ha Te úgy tapasztalod, hogy a menstruációd előtt egy csapat kozmetikus és jó pár vödör gyanta sem tud kihozni a béketűrésből, akkor válaszd azt az időpontot. A lényeg az, hogy a ciklusodban mindig ugyanabban időpontban végezd el a vizsgálatot.)
Ha ciklusod még nem állt be, akkor minden hónap azonos napján ess neki, amíg be nem áll a rendszer. Ugyanez a helyzet, ha változó korban vagy.
Abban az esetben, ha eltávolították a méhed, de a petefészkedet nem, akkor is ciklusosan néhány napra megduzzadhat, érzékennyé válhat a melled, ez normális. A szervezetedben akkor is van ciklikusság – tapasztald ki, hogy mikor nem esik rosszul/jól az önvizsgálat!
És a kulcskérdés: hogyan is vizsgáljuk meg a csajokat?
Deréktól felfelé vetkőzz le egy jó erős fényforrás és egy tükör társaságában. 3 összezárt ujjadat használd (ne az ujjhegyed, inkább a lapjával dolgozz), és ne csak a mellet, a környékét is vizsgáld át alaposan, mert a hónaljad is érintett a játékban. Könnyebb dolgod lesz, ha krémet vagy tusfürdőt használsz a mutatványhoz.
Mi a teendő, ha találunk valamit?
Nem lesz meglepő a válasz: orvos! Azonnal. Semmi „majd a jövő héten”.
Félre a viccel
A melldaganat gyógyítható betegség, ha időben felfedezed. Ezért csak Te vagy felelős, de nem csak önmagaddal kell elszámolnod. Biztos van olyan ember, akiért érdemes havonta 10 percet az önvizsgálattal töltened.
Vigyázz magadra! Egy tested van, ebben kell élned. Fogyassz kevés alkoholt, dohányozz kevesebbet, vezesd le a mindennapi stresszt, és mozogj többet!
Boldog októbert! <3
***
A fenti mell-önvizsgálat grafika kolléganőnk, Hegedűs Sch. Mónika szellemi tulajdona. Pontosan azért készült, hogy használhasd! Bátran mentsd le (jobb klikk a képre – “Kép mentés másként”), és vedd elő, amikor a havi önvizsgálatod végzed!