A színes ragasztószalag, a tape
Biztosan láttál már ilyesmit – ha magadon még nem is próbáltad.
Cikkünkben szeretnénk összefoglalni, hogy mégis mikor használatos ez a technika, mire használjuk, hogyan helyezzük fel, és melyik tape-et a Mozgásfilozófia szerint. Lássuk a MozgásosTape megközelítést (MoTape)!
Mi ez a tape?
Egy japán csontkovács, Dr. Kenso fejlesztette ki a Kinesiotape-et (KT) az 1970-es években.
Maga a szalag semmilyen vegyszerrel nincs átitatva, pusztán mechanikai hatást gyakorol – attól függően, hogy milyen típusú tape-et használunk és milyen technikával.
Mi a Mozgásfilozófiánál azt tanácsoljuk, hogy legalább 3 napig hagyd magadon a ragasztást. Feltéve, hogy nem zavaró (alkaron például gyakori, hogy viszkető érzést vált ki a tape). Nyugodtan fürödhetsz vele, de ne áztasd! A tape levételének pontosan ez a technikája – kicsit áztatod, és szépen le is tudod húzni.
Ha felpöndörödik a vége, semmi gond nincs, de a ha már legalább 2 centi lóg belőle, szedd le nyugodtan!
Mire használunk tape-et?
- A kineziotape használata elméletben, az izmok összehúzódási képességét javítja azzal, hogy hatást gyakorol a proprioceptorokra a felületesebb fasciákban. A KT azonnali javulást segít elő az izomban úgy, hogy egy koncentrikus húzást idéz elő a bőrön keresztül a fasciákra hatva.
- A ragasztószalag (tape) technika áttörést jelentett a sportban is; mind sérülések elkerüléséhez, mind pedig fizioterápia kiegészítőjeként használják.
- A kineziotape használatának a célja, hogy csökkentse a miofasciális fájdalmat, elősegítse az optimálisabb izomösszehúzódást, serkentse a nyirok-és vérkeringést.
Habár, a megnövekedett használat ellenére is, hiányosak a tape állítólagos hatásainak egyértelmű tudományos bizonyítékai.
A Mozgásfilozófiánál mi kiegészítő terápiaként használunk ragasztást. Tapasztalataink azt mutatják, hogy nagyon jól alkalmazható eszköz a miofasciák kezelésében, de nem jó mindenre!
Hogyan használjuk?
Fascia technika
Ez a leggyakrabban használt és a leghatékonyabb technika manapság. A fasciális vonulatok lefutását vesszük alapul, és ezt egyeztetjük a tünetegyüttessel, hogy a legmegfelelőbb helyen legyen a tape.
Ideg-technika
Ma már ez a fascia!
Heg-tape
Műtéti heg lazítását segíti ez a technika. Ugyanúgy figyelembe vesszük a fasciális vonulatokat, hogy a leggyorsabban rebalanszírozhassuk a szöveteket.
Space/ligamentum technika
Fájdalomcsillapító hatású a fasciák útján
Izom technika
Az izom eredését és tapadását veszi alapul (sokszor miofasciális vonulatokban gondolkodunk inkább).
Nyirok tape
A nyirokrendszert hivatott könnyíteni ez a technika, de több kutatás cáfolja a hatékonyságát…(?)
Melyik tape-et használjuk?
A tape fajtái:
- merev sportszalagok
- kineziológiai szalagok
- dinamikus tape
A köztük lévő felosztások az anyagok tulajdonságain és felhasználási területein alapulnak. A három szalagtípus tulajdonságainak megértése lehetővé teszi a terapeuta számára, hogy klinikai érvelést alkalmazzon a célok eldöntéséhez, és kiválassza, hogy milyen szalagot kell alkalmazni a terápiás cél eléréséhez.
A ragasztószalagok színe ezzel szemben vitás kérdés – bizonyos iskolák energetikai szempontok alapján választják a megfelelő színt az adott problémára.
Ami viszont elvitathatatlan, hogy egyes színek festékanyaga merevebbé teszi a tape-et, míg más anyagok lazább szalagot eredményeznek, így a technikától függően alkalmazhatóak bizonyos szinek.
MoTape
A Mozgásfilozófiánál mi gyakran kombináljuk a tape felhelyezést manuális technikáinkkal (bővebben: MaNeFa).
Pontosabban a Mozgásos Testelemzéssel felvázoljuk a kezelési menetet, Intelligens Torna gyakorlatokkal rebalanszírozzuk az izom- és fasciális diszbalanszokat. És ha szükséges, támogatjuk manuális technikákkal (MaNeFa) és tape felhelyezéssel.
Ezt nem használjuk csak önmagában a tape-et.
****
Ha szívesen megtanulnád ezt a technikáit, várunk következő képzésünkön. A részletekért kattints ide!
Ha ráismertél valamelyik tünetre, és szeretnél megszabadulni tőle, írj nekünk!
****
Irodalom:
- Kumbrik, B 2012 K Taping Springer kiadó, Berlin
- McNeill, W., pedersen, C. 2016 Dynamic tape. Is it all about controlling load? Journal of Bodywork and Movement Therapies20, 179-188.