A gyerkőcgerinc és az a fránya iskolatáska
Szeptember kezdetével a boltok polcait roskadásig töltik az iskolakezdéshez szükséges árucikkekkel. Az iskolatáska pedig a megkerülhetetlen darabok közé tartozik. A család tagjai általában más-más szempont alapján választják ki a megfelelőt a gyermek számára. Anyának az tetszik, amelyik sok zsebes, jól pakolható, és ha kifolyik az egyik zsebben a mókuslé, akkor sem áznak el a tankönyvek. A gyermek ezzel szemben a hercegnős/pókemberes felé vonszolja a szüleit, míg Apa azt venné meg, amelyik közelebb van a kasszához. 🙂
De akkor mégis mi alapján válasszunk? Mit kell figyelembe venni a választáskor?
Egy csöpp anatómia
A fiatal szervezetnek nagyon jót tesz (mozgástani értelemben) a terhelés. Hiába ez a legszenzitívebb időszak, a súllyal terheléstől óva intenek a szakemberek.
Serdülőkor előtt egyáltalán nem is várhatjuk el a szervezettől, hogy a saját tömegén kívül mást is megmozgasson. Az izomzat ekkor még nagyon rugalmas, azonban a hormonrendszer még képtelen támogatni az izomzat fejlődését. Vagyis ha egy lurkó iskolatáskát cipel, a szervezete képtelen izomzatilag alkalmazkodni hozzá – és ez a csontok deformitását is okozhatja.
A csontosodás ugyanis csak az ivarérettség elérése után fejeződik be. Ez azt jelenti, hogy a folyamatos külső hatáshoz adaptálódik a szervezet, és a súly húzásától deformálódhatnak a csontok.
Munkám során rengeteg kiegyenesedett háti kifózissal találkozom. A hátitáskák fénykorában töltött gyermekkor egyértelmű következménye ez, a gerinc háti szakasza elveszíti természetes domború ívét.
Anatómiailag tökéletes szervezet csak a könyvekben létezik! A kiegyenesedett gerinc nem jelent feltétlenül problémát!
Számoljunk egy kicsit!
Egy átlagos 10 év körüli gyerek testsúlya körülbelül 35 kg. A táskájában lapul legalább 5 tankönyv és 5 füzet (minden órához 1 könyv és 1 füzet), valamilyen kiegészítő csomag (technika doboz, testnevelés felszerelés, zeneórai felszerelés stb.), és esetleg egy kis elemózsia, innivaló.
Ez akár a 8-10 kg-ot is elérheti, azaz egy átlagos iskolás a testsúlyának körülbelül a harmadát cipeli nap mint nap. Ugyanez egy 90 kg testsúlyú férfi esetében 30 kg-os terhet jelentene.
A szakemberek által ajánlott iskolatáska-terhelés a testsúly maximum 10%-a lehet!
Vegyük hát sorra az iskolatáskákat!
A klasszikus hátizsák
A létező legjobb választás, de nem mindegy, milyen!
Legyen párnázott (a háthoz eső részénél és a vállpántoknál), és feküdjön fel viselője gerincére – ugyanis minél közelebb esik a súly a test középpontjához, annál kevésbé terheli meg a gerincet a cipelése. A legnehezebb könyveket ezért tegyük mindig a háthoz legközelebbi részbe!
Lehetőleg rendelkezzen széles vállpánttal és derékpánttal is – így osztva el a súlyt. És viselője használja is ezeket! 🙂
A táska teteje ne legyen magasabban a vállak vonalánál, és ne kerüljön a csípőízület alá!
A hátiszák, ha nincs jól beállítva viselőjére, okozhat légzési gondokat, fej-, nyak-, derék-, alsó és felső végtagi fájdalmat is!
A keresztpántos táska vagy oldaltáska
Sajnos egyoldalú terhelést ad a szervezetnek. A fent említett csontosodási problémákon túl komoly myofasciális diszbalanszokat okozhat.
Ha rendszeresen csak bal oldalon hordunk egy táskát, akkor az balra húzza el a törzset, tehát például a gerinc jobb oldalán futó izmoknak folyamatosan dolgozniuk kell, hogy visszahúzzák a törzset (alkalmazkodnak a terheléshez). Viszont ha a terhelés megszűnik (nem kell cipelni a táskát), akkor a törzs önmagában jobbra kompenzált, mivel a jobb oldali izmok erősek (és óhatatlanul rövidültek), míg a bal oldaliak gyengék, és kinyúltak.
Megoldást jelenthet, ha heti váltásban, hol jobb, hol bal oldalra kerül a táska (persze a gyengébb oldalon nagyon furcsa lesz).
Arra mindenképpen figyelni kell, hogy a derék-csípő találkozásánál mélyebbre ne kerüljön ez a táska sem!
.
A nagy sláger; a húzós táska (bőrönd)
Igaz, hogy nem kell a vállon cipelni a tanszerek súlyát, ugyanakkor a probléma még mindig fent áll; csak a test egyik oldala mozgatja (húzza) a bőröndöt. Így ugyanazok a problémák ebben az esetben is felmerülnek, mint az oldaltáska esetében.
Arról nem is beszélve, hogy olyan iskola talán nem is létezik, ahol legalább egy sor lépcsőt nem kellene megmásznia a nebulónak – és ott sajnos nem tudja húzni a táskáját. (Vagy megpróbálja, de hamar tönkre is megy az a táska. 🙂 )
Minél idősebb a szervezet, annál kevésbé képes alkalmazkodni. Ez bizonyos szempontból rossz, mégis, a gerince szempontjából (és jelen témánk esetében is) ez jó hír. A sport ez esetben is segítség; nem csak a tanulást könnyíti meg, de erősíti az izmokat is, és csökkenti az izomtónusbeli különbségeket.
…És mire belefárad a T. Szülő, hogy hadakozzon gyermeke divathullámok tüzelte vágyaival, addigra már a fejlett és erős szervezetnek nem is nagyon lesz rá szüksége.
Szívesen segítünk, ha úgy látod, gond van a picurkád gerincével – keress minket bátran!
Ha tovább kutakodnál a témában, ezeket szívesen ajánljuk:
http://www.iea.cc/ECEE/pdfs/
http://www.
http://thecarltoddclinic.com/
http://www.