Állkapcsunk a testtartásunkban – Mozgásfilozófus szemmel
A mély miofasciális láncolat az, ami miatt egyértelmű összefüggés van a testtartásunk, az arcunk és az állkapcsunk használatában. Nagyon izgalmas része mindez a fascia tudományának. Az, ahogy a testünk kötőszövetes hártyarendszere megmutatja a biomechanikai, az élettani és a lelki összefüggéseket is a testi funkciókban. Einstein Albert is így vélte: minden mindennel összefügg.
Mire is használjuk az állkapcsunkat a mindennapjaink funkciójában?
- Evés, rágás, nyelés
- Beszéd, hangképzés
- Légzés különféle és sajátos minőségei
- Mimika, arckifejezések, érzések, lelki állapotok kifejezése, metakommunikáció
Miért van összefüggésben az állkapcsunk a testtartásunkkal?
A mély miofasciális rendszer (Myers szerinti DFR, DBL) magába foglalja az állkapocs ízület izmait is.
1. kép: Myers T. W. (2009) Anatomy Trains, a mély frontális miofascialis láncolat- deep front line – fig.: A2.9, 267.old.
2. kép: PhysioOsteBook
Jól láthatjuk, hogy ebbe az izmos hártyarendszerbe tartoznak az állkapcsunkat mozgató izmok is (m. masseter, m. temporalis).
Nézzük meg milyen izgalmas feladatai vannak ennek a mélyen húzódó izomhártyarendszerünknek (deep back line és a deep front line):
1. Egész egyszerűen könnyedebbé teszi az életünket. Ha jól működik, akkor ez megtart minket a két lábunkon állva, vagyis ez az, ami stabilizálja a testünket a gravitációs térben. A csontok mentén húzódva, a csontvázunkat fogja össze, és tartja. A gravitáció ellen dolgozva (antigravitálva) tartja meg a testet függőlegesben, vagyis vertikalizál. Mindezt a stabilizáció mozgástani terében teheti. Ha tart valami valamit, akkor bizony stabilizálja is! Mindez nem más, mint maga a testtartás alapja.
Itt jöhet is egy jó kérdés:
– Vajh mindezt tudja rosszul is csinálni ez a mély izomhártyarendszerünk? Tud rosszul antigravitálni? Stabilizálni?
A mozgásfil válaszunk:
– Igen. Rosszul teheti mindezt, ha nem eléggé optimális a láncon belüli egyes izmok, és, vagy a többi láncolattal való izmok munkája. Ez leginkább a mozgáshabitusunk, a mozgásfejlődésünk miatt alakul úgy, ahogy, mindenki számára egyénileg jellemző. Bizony, már baba korunkban sok minden eldőlhet. Ez pedig azért lehet probléma, mert gazdaságtalanná válik a testhasználatunk. Túlhasználat, fájdalmak és kopás a következménye. “Így biztosan fárasztóbb az élet.” Ezért tanítjuk a Mozgásfilozófiánál az Intelligens Torna© módszerét, mely a mély miofasciális láncolatot erősíti meg, speciális, otthon végzendő gyakorlatokkal.
2. A viscerális, azaz a belső szervi állapotokat is segíti a mély izomhártyarendszer.
Leglátványosabban az emésztőrendszer problémái esetén érezhető ez a támogató hatása. Például: addig nem tudunk tökéletesen helyreállítani nyaki diszfunkciókat, míg a gyomorbajok is jelen vannak. Ám a táprendszer egyensúlytalansága a derékfájdalmak enyhítését is nehezíti. Nem véletlenül dolgozunk együtt a Táplálkozás-beállítás szakemberével, Szabó Dániellel, aki tulajdonképpen a Mozgásfilozófia táplálkozás tudósa.
3. Végül talán a legizgalmasabb feladata a mély láncolatnak az, hogy összeköttetésben van a limbikus agykérgünkkel is, avagy a tudatalattinkkal. Ezért is tud a testünk sokkal többet elárulni a mélyen nyugvó lelki dolgainkról (testbeszéd, pszichoszomatika), mint mi magunk.
Árulkodó a mozgásfilozófusnak:
– Hogyan tartja magát az ember? Görnyedt a lelki terhei alatt, vagy könnyeden rugalmas tartású?
A Mozgásfilozófia a pszichoszomatika megközelítésével együtt dolgozik. A Mozgásos Testelemzésen a páciens személyiségének egyes mélyebben húzódó aspektusai is kirajzolódnak a tesztekben. A mély miofasciális láncolat tárolja a lelki blokkokat. Ezek pedig megmutatják magukat a testünk aktuális stabilizációs stratégiájában. Mindezt egy jól képzett mozgásfilozófus képes olvasni, érteni. De nem érthet feltétlenül a lelki szintű megoldásához. Ezért dolgozunk együtt az integrál pszichológiai megközelítéssel, amit Sarusi Gergely mozgásfilozófus lelki terapeutánk munkája képvisel.
Tehát a mély fascialánc feladata:
1. Antigravitálás, stabilizáció, helyes testtartás.
2. Belső szervekkel való egyensúly fenntartása, így az egészséges testérzet megléte.
3. Lelki elakadásaink kommunikálása, megéreztetése, így a valódi életfeladatunk felé, a saját utunkra terelés.
Lássuk mindehhez az arcunkat, állkapcsunkat (hozzáértőknek a TM komplexumot)!
3-4. kép: Myers T.W. (2009) Abatomy Trains, The Deep Front Line, fig.9.45. nyelvcsont izmai, fig.9.46.állkapocs izmai
Már tudjuk, hogy ezek a koponyaizmok is a mély miofasciális lánc részei. Tehát feladata máshogyan ugyan, de a fentiekhez mérten hasonlóan izgalmas, érdekes.
1. Evés, rágás, nyelés diszfunkciói:
– Figyeld meg, melyik oldalon eszel, rágsz többet? Ha nem lényeges a különbség, nem okoz gondot. De ha egyértelműen többet rágsz az egyik oldalon, akkor az mutatja a kétoldali arcizmok közötti diszharmóniát, esetleg már nyak-vállövi problémákat is.
– Esetleg csikorogtatod a fogad? Ez bizony már a komolyabb állkapocs problémákhoz vezet el. Érdemes eljönni egy Mozgásos Testelemzésre, ahol megértetjük a testi problémákat és ehhez mérten a megoldást is segítjük. Ilyen fogcsikorgatós esetekben gyakran a lelki terápiákra is szükség van a tökéletes eredményért.
– Állandóan rágnod kell valamit? Ez aztán pláne a lelki terápia vonala lesz, de mindenképpen érdemes a Mozgásos Testelemzéssel kezdeni, hiszen arctorna, légzés-, a nyelv tornagyakorlatok jól jönnek majd. Illetve mindenképp érdemes megtanulni az Intelligens Torna© 8 lépcsőjét. Végül a Légzésnevelés© lépcsői teljesen helyreállítják a lélek testének stabilitást. Az evés biomechanikájában is a stabilizáció alapvető.
– Fogszabályzó? Neked, gyerekednek? Nos, mindenképpen jót teszel magadnak, ha megérted miért hatékonyabb a fogszabályzás is, ha megfelelő a testtartás, ha optimálisan működik a mély stabilizáló rendszer.
– Nyelved helye? Tudod-e hol a nyelv helye nyelés közben? Tolod előre a fogaid megnyomásával, vagy a padlásra megy? A nyelvlökéses nyelés is népbetegség.
2. Beszéd, hangképzés témája:
Akkor igazán fontos és érdekesebb ez a téma, ha sokat beszélsz, előadsz. Tedd fel a kérdést magadnak!
– Mennyire fáradsz el egy beszédesebb napod után? Ugyanis, ha optimálisan használod a mély láncolatot, akkor megfelelően tartod magad, vagyis nem fáradsz el a tested kompenzáló tart(ogat)ásában. Sok előadó ezért is ül le egy idő után a beszédtartása közben…
– Másik fontos dolog itt a beszédben, a rekeszizmunk (diafragma) állapota és ennek megfelelően annak habitusa. Ezt a Mozgásos Testelemzésen szintén teszteljük. Iszonyatosan fárasztó úgy beszédet tartani, hogy a rekeszizom nem megfelelően dolgozik közben. Érdekes és egyben nagyon szép feladata van ennek az elsődleges légző izmunknak, a rekesznek: teret tart a hangadásnak. A rekeszizommal való munka az Intelligens Torna 8 lépcsőjének elsajátításával válik érdemivé. Vagyis amíg nincs rendben a tartásunk, addig a rekesszel kár dolgozni. Felesleges energiapocséklásnak gondoljuk, (amivel lehet vitatkozni). A Légzésnevelés© lehet a kulcsa a helyes rekeszmunka tanításnak. Gyakran ez esetben is sokkal látványosabban tudunk haladni, ha a lelki terápiával együtt dolgozunk.
3. Mimika, arckifejezések, érzések, lelki állapotok kifejezése:
Arckifejezéseink gyakran kontrollálatlanul is, a belső őszinteségünket mutatják. A legalapvetőbb kommunikációs eszközünk az arcjáték, a metakommunikáció.
– Vajon milyen lehet a lelki állapota annak, akinek morcos dühöt sugároz a pofija? Vagy annak, akinek csak úgy mosolyognak a szemei?
Bizony, több szinten érdemelne szót ez a testbeszéd témája, mert érdekes megközelítéssel van a mély fascialánc feladatait tekintve.
Idevágó kérdések:
– Mennyire vagyok borúlátó? Negatív? Határokat állítgató? Mennyit káromkodok? Szentségelek, szitkozódok, ítélkezek mások felett?
– Mennyire vagyok optimista, és pozitív? Mennyit és hogyan foglalkozok a saját határaimmal? Illendő, kedves szavakat használok és elfogadó vagyok másokkal? Esetleg kifejezés sznob vagyok?
– Hogy érzem magam a bőrömben? Érzem magam magamban?? Hol érzem magam? Felszínen, középütt vagy mélyen? Fáj a testem? Fáj az életem?
Minden rendben van! Ezek a mély fascialáncunk kérdései. Mindenkinek a sajátja a válasz, mely válasz a lényegi, a létünk gerince. Ami minden esetben a testünk gerincével is összhangban van. Fáj a hátam, derekam? A nyakam?
Végül, mozgásfil szemmel is igaz:
Összefüggések a fantasztikus hártyarendszerünk egységében, ahol minden mindennel összefügg. Még sincs két egyforma ember a Földön és nincs két egyforma gerinc sem!
Tudj meg erről a témáról még többet, jelentkezz az Állkapcsunk a testtartásban tanműhelyünkre most!
https://mozgasfilozofia.hu/szolgaltatasok/tovabbkepzesek/allkapcsunk-a-testtartasban-tanmuhely-workshop/