Köldöksérv kezelése a Mozgásfilozófia módszerével
Gyakran találkozunk olyan páciensekkel, akik nem is tudják, hogy köldöksérvük alakult ki. Egyre többen vannak olyanok is, akik viszont pont a köldöksérvük miatt keresnek meg minket.
Mit nevezünk a köldöksérvnek?
A köldökben, a köldök körül kialakuló tágulat, duzzanat, kiemelkedés, ami puha tapintatú.
Miért alakulhat ki?
Mert a hasfal izomzata, hártyarendszere (fascia) gyenge, és ezek a szövetek megnyúlnak.
Okai?
Leginkább az ún. általános szöveti gyengeség. Mindez lehet rendszeres, vagy állandó, vagy akár szokatlan, hirtelen mechanikai túlerőltetés miatt. Pl.: rossz edzéstechnika, terhesség, elhízás, sörhas, nehéz fizikai munka, stb.
Tünetei?
Nem igazán fáj, ritkán előfordul, hogy helyileg feszülhet, szúrhat, kellemetlenkedik. Inkább a köldök-dudor az, ami felhívja a figyelmet a köldöksérvre. Ez a pukli növekedhet is. Edzés, terhelés hatására egyértelműbben látszik.
Egy egyszerű teszt bizonyítja a köldöksérvet:
Tegyük szabaddá a hasunkat. Majd háton fekvésben megemeljük a fejünket, lenézünk a hasunkra, s láthatjuk, ha kidudorodik bármi a köldöknél.
Gyerekeknél is előfordulhat. Ilyen esetben biztosabbak lehetünk a gének mutatványában, vagyis az általános szöveti gyengeség diagnózisában. Orvos, gyerekorvos állapítja meg.
Kezelése?
A műtéti megoldás nagy százalékban hatékony, de előfordulhat recidiva (kiújulás), akár más lokalizáltsággal. Amiről kevesebb szó esik, az a konzervatív kezelési lehetőségek, mint a mozgás-, manuális terápia, a táplálkozás, és bizony a lelki terápiás megközelítéssel való megoldások is. A Mozgásfilozófia módszere mindezt együtt javasolja és használja egy fennálló köldöksérv esetén. Természetesen a pácienseink nyitottsága, hitrendszere, meggyőződése alapján alakítjuk a lelki segítést, mint pszichoszomatikus történést.
Mozgásterápiánk:
Köldöksérvet, mint tünetet tartjuk számon a mozgásterápia során. Azaz a gyenge szöveti viszonyokat erősítjük, rugalmasítjuk a Mozgásfilozófia módszerével, ami a mély izomlánc és más felszínesebb buta izmok újratanításával teremt rendet a testünk használatában. Fontos lesz a módszert megérteni ahhoz, hogy igazán hatékony lehessen. Így a mindennapok szintjén tudjuk használni. A Mozgásfilozófia módszere egyfajta életmódváltást tanít meg a testhasználatról, a test működésének elakadásai mentén.
Miért javasoljuk egy köldöksérv esetén a lelki terápiát is?
A köldök a magzati életünk során meghatározó, azaz tápláló, életet fenntartó kapcsolatot jelent. A méhlepényből való táplálás, a véráram, az anyai keringés ritmusával valósul meg. Lehetett-e ezen a szinten bármilyen elakadás, konfliktus? Továbbmenve, a születéskor vagy utána történt-e bármilyen érintettség a köldökzsinór-méhlepény kapcsolatban? Esetleg a köldökcsonkunkak van-e valamilyen története? Vagy az egyébként erős, masszív hegszövetű köldökünkkel alakult ki az az állapot, hogy gyenge, erőtlenné vált? Ezek mind jelenthetnek valami csak ránk jellemzőt, csak a saját tudatunkat formálót. Mindenesetre, ha a testünk a köldöksérvvel óhajtja felhívni magára a figyelmünket, akkor a köldökön keresztül vezető utat választjuk.
A testünk jelez, szól hozzánk. A mozgásfilozófus pedig érti a test nyelvét. Pont emiatt dolgozunk együtt Szabó Dániel táplálkozási tanácsadónkkal, a Táplálkozás-beállítás szakemberével, és Sarusi Gergely lelki segítő terapeutánkkal is.