Nyakasoknak a nyakukról
Érdekes, hogy a nyak fájdalmát mindig komolyabban veszi az elme, mint a derék fájdalmát. Azaz, amint a nyakunkkal van valami baj, sürgősen segítség után nézünk.
Miért élvez prioritást ez a fájdalomérzet a derekunkhoz képest?
Ez nem véletlen és így van rendjén. Nyakasan ragaszkodik a saját igazához a nyak. Míg a derék derekasan tűr. Biomechanikailag is árulkodó, hogy a nyak a nemteherviselés (NTV), míg a derék a teherviselés (TV) része.
Tehát a miofasciális, avagy izomhártyarendszere a nyaknak, a testünk nemteherviselésében magyarázza mi a feladata a nyakunknak. Itt Képzeljük el a “fascia ruhánk” garbós pulcsiját, a kapucnival együtt.
Míg a derék a terhet viseli, így a köldökig érő nadrág, zoknival együtt képe jelenjen meg előttünk, ha miofasciálisan akarunk gondolkodni.
A teljesség kedvéért a TV és NTV között lévő széles öv, a törzs része az ún. thorakolumbalitás (ThL). Fontos szerepe és feladata a funkcionalitásában foglalható össze. Ez a terület LégzésNevelésben van fókuszban a mozgásfil módszerünkben, míg a TV és NTV az Intelligens Torna anyaga.
Nos, akkor, vissza a nyakunkra!
Máshogyan is beszédesek ezek a biomechanikai megnevezések. Nyugodtan engedjünk ennek a más térben és megengedő gondolatmenetben való értésnek! Ha bizonyos szavakat, elnevezéseket máshogy, más kontextusban is megértünk, úgy meg is érezzük ezek többszínű valóját. Pontosabban fogalmazva: a Mozgásfilozófia módszere olvas a stabilizációs tesztekből biomechanikailag és ha akar, lélektanilag is.
A mozgásfilozófus így érezve – intuitíve – láthatja meg a MoTe tesztekben a páciens bizonyos jellemvonásait. A stabilitás vizsgálata elmeséli a test miofasciális mozgáshabitusának stratégiáit, ugyanakkor a test tulajdonosáról, az életben való stabilitásáról, megküzdéseiről ugyanúgy mesél.
Lássuk ezt a testelemzést a nyak esetében!
A nyak tartja és mozgatja a fejet. A nyaki gerincet spirituálisan nézve, egy olyan hídnak tekinthetjük, mely összeköti az elmét, a szellemet a fizikai valónkkal, azaz a testünkkel. Fasciálisan (hártyarendszerileg) itt fontos szerepet kap a mozgásfil terápiában a ligamentum nuchae (nyakszirti szalag) vizsgálata. Ha ez rövidült, erősen kiemelkedő, akkor ezen a területen jelzi a nagyfokú rugalmatlanságot. Ez a merevség a nyak tulajdonosát is ugyanúgy jellemzi: rugalmatlan, makacs ember lehet… Hozzátéve, hogy egyáltalán nem általánosan és minden esetben jellemző a rugalmatlanságuk, hanem bizonyos életterületeken bizonyosan merevek. Pont ott, ahol érdemes lenne megengednie magának a sokkal többet. Jellemző, hogy pontosan értik, tudják is ezen merevségüket a páciensek. Egy kis önismeret bizony sokat segít.
A MaNeFa (Manuális Neurodinamika Fasciaorganizáció) technika miofascialisan old és segít a nyakán és a páciens lelki ruganyosságán is.
Lássuk csak milyenek lehetnek a nyakasok jobb esetben!
Coco Chanel után: … javaslom ne vegyük magunkat túl komolyan, rajtunk kívül senki sem teszi.
– Makacsok, vagyis többször rugalmatlanok és szűklátókörűek és a legkevésbé sem együgyűek. Kitartóan, makacsul küzd meg saját érvényesüléséért.
– Okos, mert makacsan szorgalmas.
– Maximalista, mert így hiteti el magával azt az igényét, hogy hasznos és szerethető.
– Túlterhelt, mert egy okos, makacs, maximalista ember, akit legtöbbször boldogít a munkája folyama, mint az elérendő cél maga.
– Stresszes, mert szubjektív világa állandó megfeleltetésre ösztönzi. Vagyis nehezen mond nemet, mert megfelelési kényszeres.
És ez a jobbik eset! Mindjárt a rosszabbikat is érintem.
Miért lehet ilyen megoldási stratégiája egy nyakas embernek? Hol van a kutya elásva?
– Ott valahol a gyerekkorukban, amit megtanul magáról. Vagyis felnőttként ezek alapján mit hisz el saját magáról.
– Ott, ahol anno gyermeknek nem vették észre, nem hittek benne.
– Esetleg ott is, ahol gyermeki csalódását saját magában, támasz nélkül élte meg.
– Vagy ott, ahol épp nem élhette meg saját magát akár a gyermeki kíváncsiságán át, az állandó szabályok miatt.
– Ott, ahol nem csinálhatta azt gyermekként, amit igazán szeretett volna.
Igen, a fenti felsorolás tehát a jobbik eset.
Rosszabbik esetben mindez így is festhet:
– Akaratos, mert a makacssága sem elég ahhoz, hogy érvényesíthesse magát.
– Butának érzi magát, mert a konok akaratossága elfátylazza a tehetségét.
– Fáradt, mert nem azt csinálja, amit szeretne.
– Kiábrándult, mert nincs elég önhite.
Mi lesz ebből?? Te jó ég!
Jobb esetben nehezen emészti nyakas emberünk a saját életét. Így nyaki panaszai mellett előfordulhatnak az emésztőrendszer bajai, mint pl.: gyomorbántalmak, reflux, IBS (irritabilis bél szindróma).
A rosszabbik esetben már saját magát gyengítő, bénító tünetek is jelentkezhetnek, így a perifériás idegrendszer diszfunkciói: idegi elakadások, zsibbadások, a mozgást nehezítő fura, fájdalmas érzetek, nehéz érzések, akár éjszakai fogcsikorgatások.
A nyaki panaszok esetén a Mozgásfilozófia a teljes Intelligens Tornát tanítja meg, és ha szükséges, együtt dolgozik a táplálkozási szakemberrel, fogorvossal is. Ám a legjobb egy nyakasnak, amikor csapatmunkában vagyunk egy neki való lelki terapeutával is. Ha ez megvalósul, a páciens belátható időn belül megérti és megoldja nyakas problémáit.
Nos, a nyakasok igen okosok, mert szeretnek tanulni. Meg amúgy is: tudják és kész. Ám nehéz nekik a szubjektivitásukon túl látni. Ebben is segít a lelki terápia, mert objektivizálni és elfogadni tanít.
Ha magadra ismersz kedves nyakas barátunk, jelentkezz be MoTe-ra nálunk!