A huzathatás és a fascia
“Huzatot kapott”… Hangzik el e fura diagnózis, ami igen fájdalmas gyulladás az izmok hártyarendszere, vagy más néven a miofascia-hálózat érző idegeinek túlingerlése okán. A miofasciák érzékenyek a fizikai aktivitásra, a hőmérsékletre, a pH-ra és a hormonokra is.
Tipikus tünete a huzathatásnak, hogy nehezen, fájdalmasan mozgatható az érintett terület. Éjszaka is fájdalmas, főleg, ha megmozdítanánk, ráfeküdnénk. Tipikusan nem egy bizonyos ponton fáj, hanem kiterjedtebben, így is mondjuk, hogy diffúzan. Mindenképpen jellemző a fájdalmas mozgáskorlátozottság. Emiatt is gondolhatunk elsőre valami ízületi érintettségre.
Meglepő lehet, de akutan nem az ízület érintett a huzat miatt, hanem maga az ízületet körülvevő izomzat. Még pontosabban a fájdalmas terület miofasciális láncolata válik hiperérzékennyé. A huzat esetében a fascia hőérzékeny interoceptorainak (idegvegződés) túlingerléséről van szó, ami diffúz és gyakran ijesztően erős.
Vegyük például a vállat – többen tudjuk, milyen érzés az, ha huzatot kap. Gyakran nem is vagyunk tisztában azzal, hogy “megfújta a szél”. Jellemzően a huzathatás nem azonnal jelez, inkább 24-48 órán belül és leginkább fokozatosan. Ezért is sokan gondolják, hogy ízületi diszfunkció állhat a tünetek hátterében. Pedig csupán egy egyszerű megfázása ez a miofasciális rétegeknek.
Az izom is képes megfázni?
Nos, igen. Köszönheti ezt a hártyarendszerében lévő sok-sok idegvégződés egyfajta kimerültségének. Gyakori még a derék, a nyak-vállöv miofasciális megfázása.
Na jó, de miért pont akkor, és máskor pedig miért nem?
Előzményként érdemes végiggondolni, hogy milyen szellemi vagy lelki leterhelésnek voltunk kitéve. Itt már a hormonális ingerlékenység miatt kap alapot a huzatra való érzékenység. De a fizikai kimerültség is táptalaja lehet az izmok megfázásának. Erről a proprioceptorok krónikus fáradtsága tehet. Ilyen például amikor a fizikai munkát végzők rendszeresen huzatos helyen dolgoznak. A pH érzékeny interoceptorok, nociceptorok kimerültsége a nem megfelelő táplálkozás, dehidratáltság miatt adhat teret a huzatos hideghatásra való túlérzékenységre.
Óvatosságra int
A mozgásterápia szempontjából egy huzathatás lehetőségének fennállása esetén ajánlott 10-14 napot várni a manuális kezelésekkel. Addig is NSAID (nem-szteroid gyulladáscsökkentő) szedése javallt pár napig és mindenképpen melegen tartani. A meleg ebben az esetben a moderált, kényelmes kellemes meleghatás. Semmi esetre sem szauna, vagy forró fürdő! Nagy eséllyel tovább fokozná a gyulladást.
A másik, ami óvatosságra int, ha már egyszer huzatot kapott, akkor az ún. fasciamemória miatt érzékennyé válik ez a terület az újabb, akár minimális huzathatásra is. Óvni kell ezt a területet, vigyázni rá, melegen tartani, s akár nyáron is könnyű sálat viselni. Ez a fasciamemória kinél meddig tarthat. Jellemzően évekig kitart. Az én esetemben 4-5 év volt, mire teljesen kibékült a normál levegőmozgással a vállam. Ám a mai napig vigyázok a huzattal!
A MoTe anamnézisében mindig figyelünk a bújtatott huzatos esetekre. A klíma (légkondicionáló), az autóban ablak lehúzva, de akár egy biciklizés, motorozás simán okozhat gondot a fáradt, kimerült miofasciális területeken. Pszichoszomatikusan megközelítve, ha túl sok van az amúgy is érzékeny vállunkon…